قیمت نقاشی ساختمان – به چه مواردی توجه کنیم تا سرمان کلاه نرود؟

قیمت نقاشی ساختمان – به چه مواردی توجه کنیم تا سرمان کلاه نرود؟

در این مقاله، جدول قیمت نقاشی ساختمان در تابستان 1400 رو در ادامه ارائه کردیم، اما قبلش یه سوال: تاحالا براتون پیش اومده که منزلتون رو بخواهید رنگ آمیزی کنین و قیمت تخمینی شما با قیمتی که نقاش براتون در انتها فاکتور میده متفاوت باشه؟! این مسأله یکی از مشکلات نقاشی ساختمان است که اگر دقت نکنیم، میتونه گریبان گیر همه ما بشه. پس باید از قبل اطلاعاتی در مورد قیمت نقاشی و رنگ آمیزی ساختمانی جمع آوری کنیم و همچنین بدونیم که چجوری باید از نقاش قیمت بگیریم تا کمتر درگیر این مشکل بشیم.

در این مطلب میخواهیم در مورد قیمت نقاشی و رنگ های ساختمانی صحبت کنیم. در حال حاضر بازه قیمتی رنگ های مختلف ساختمانی از متری 15,000 تومان تا متری 45,000 تومان متغیره که در ادامه به قیمت همه رنگ ها به تفکیک می‌پردازیم. قیمت نقاشی ساختمان 1

لیست قیمت تمام شده نقاشی ساختمان (با احتساب هزینه نقاش و مصالح)

در جدول زیر قیمت تمام شده‌ی انواع رنگ و نقاشی ساختمان رو مشاهده می‌کنین. این قیمت ها به روز هستن و به ازای یک متر مربع ارائه شدن.

بروزرسانی-نابستان 1400

نوع رنگ حداقل قیمت به ازای متر مربع (تومان) حداکثر قیمت به ازای متر مربع (تومان) توضیحات بروز رسانی
روغن 0 0 قیمت رنگ روغنی هم بستگی به نوع زیر سازی داره. 0
پلاستیک 0 0 قیمت رنگ پلاستیک  درجه 1 به زیرسازی بستگی داره. 0
اکریلیک 0 0 بستگی به نوع زیرسازی و پرایمری که در زیر کار استفاده میشه داره. 0
مولتی کالر 0 0 بستگی به نوع رنگ و کیفیت اون داره. 0
بلکا 0 0 بستگی به نوع پوشش دیواری و کیفیت اون داره. 0

حالا که با حدود قیمت‌های نقاشی ساختمان آشنا شدین، باید 3 نکته رو یادآوری کنیم:

نکته 1: شاید سوال پیش بیاد براتون که چرا بازه قیمتی که در جدول ارائه کردیم اینقدر بزرگه؟! جواب اینه که قیمت های نقاشی در شهرهای مختلف متفاوت است. مثلاً بازه قیمتی در اصفهان، شیراز و اهواز، بیشتر از تهران، مشهد، کرمان و … است. پس اگه قیمت دقیقتر نقاشی در شهرتون رو میخواین با مشاورین اوستا نقاش صحبت کنین. برای دیدن قیمت ها در شهرهای اصفهان، اهواز، بجنورد، بندرعباس، تهران، کرج، شیراز، قزوین و مشهد روی لینک زیر کلیک کنین:

لیست قیمت نقاشی ساختمان به تفکیک شهرها

نکته 2: نکته خیلی مهم دیگه اینه که قیمت متری اصلاً دقیق نیست و نباید بر اساس قیمت متری تصمیم نهایی رو بگیرین. در ادامه مطلب و در تیتر «نکات حیاتی در مورد قیمت نقاشی» که در انتهای مقاله است، بصورت کامل توضیح دادیم که چرا نباید روی قیمت متری حساب کرد.

نکته 3: در جدول بالا قیمت تمام شده‌ی نقاشی ساختمان رو ارائه کردیم، اما اگه دوست دارین بدونین این قیمت ها شامل چه آیتم‌هایی هستن، قسمت بعدی رو مطالعه کنین.

قیمت نقاشی ساختمان شامل چه آیتم هایی است؟

قیمت نقاشی تابع چند عامل هست که اگر بخوایم اونها رو دقیق و با جزئیات بررسی کنیم هم خیلی پیچیده میشه و هم از حوصله شما خارج میشه. پس مقداری کلی تر به قضیه نگاه می‌کنیم. به طور کلی میتونیم کل هزینه نقاشی به ازای هر متر مربع رو تابع دو عامل کلی بدونیم. این دو عامل عبارتند از:

  1. دستمزد نقاش
  2. مصالح (به صورت ویژه خود رنگ)

1.   دستمزد نقاش چقدره؟

طبق عرف و با توجه به میزان افزایش قیمت‌ها، در هرسال دستمزدها مطابق با میانگین تورم سالانه ی اون سال تغییر می‌کنن. پس به جای اینکه بگیم دستمز نقاش چند تومان هست، بهتره بگیم چند درصد از کل قیمت نقاشی ساختمان مربوط به دستمزد است.

به طور معمول، حدود 40 تا 60 درصد قیمت اعلام شده برای نقاشی ساختمان به ازای هر متر مربع مربوط به دستمزد نقاش هست.

قیمت نقاشی ساختمان 2

بذارین با یک مثال براتون قضیه رو کاملاً روشن کنیم. فرض کنین شما می‌خواهید دیوار های خانه خودتون رو با رنگ اکریلیک نقاشی کنین. نقاش به شما برای هر متر مربع نقاشی اکریلیک ساختمان، 20,000 تومان قیمت میده. پس از این مقدار، حدود 8,000 تا 12,000 تومان (بطور میانگین 10,000 تومان) مربوط به دستمزد نقاش و مابقیِ آن صرف خرید ابزار و رنگ و سایر موارد مورد نیاز برای نقاشی خانه شما خواهد شد!

1.  قیمت مصالح و ابزار نقاشی چقدره؟

همون طور که گفتیم، دستمزد نقاش تنها عامل تأثیرگذار در قیمت نهایی نقاشی نیست و غیر از اون، قیمت ابزار ها و مصالح و رنگ هم مؤثره. به طور میانگین تأثیر این عوامل یعنی قیمت مصالح و ابزار های نقاشی، برابر با دستمزد نقاش در قیمت نهایی نقاشی است. یعنی حدود نیمی از مبلغ نقاشی ساختمان به ازای هر متر مربع، به تهیه ابزار و مصالح اختصاص پیدا میکنه.

اگر بخواهیم در مثال بالا بگیم، همانند دستمزد که حدود 10,000 تومان از 20,000 تومان به ازای هرمتر مربع رو به خودش اختصاص میداد، مصالح هم سهمی 10,000 تومانی در هر متر مربع نقاشی دارند.

نکته حائز اهمیت اینه که در قسمت قبل گفتیم معمولاً دستمزد برابر با تورم تغییر می‌کنه، اما آیا افزایش قیمت مصالح هم برابر با تورم است؟! باید بگیم طبق تحقیقات میدانی که توسط کارشناسان سایت اوستا نقاش صورت گرفته، جواب این سؤال منفیه! یعنی مصالح و رنگ افزایش قیمتی بیشتر از میانگین تورم سالانه داشته و تا به حال، با افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت خیلی زیادی در بازار رنگ و مصالح و ابزار نقاشی اتفاق افتاده است.

قیمت نقاشی ساختمان 3

خب حالا که با مقدار قیمت نقاشی ساختمان آشنا شدیم، بریم ببینیم روش درست قیمت‌گیری برای نقاشی ساختمان چیه؟

نکاتی حیاتی در مورد قیمت نقاشی ساختمان

حالا که با قیمت ها بر حسب متر مربع آشنا شدین، باید چند تا نکته خیلی مهم در مورد قیمت رنگ بهتون بگیم.

  • نکته اول اینکه ما سعی کردیم اعداد مربوط به قیمت رنگ و نقاشی ساختمان در این جدول، دقیق باشه. اما در هرحال این جدول حدودی از قیمت رنگ رو به شما نشون میده و نباید فقط به این جدول متکی باشید و باید از افراد مختلف قیمت بگیرین.
  • اما نکته خیلی خیلی مهمتر اینکه اصلاً نباید شما قیمت متری بگیرین!!! چون قیمت متری خیلی جای تغییر داره. علاوه بر این، همون طوری که میبینین قیمت به صورت بازه ای هست چون تفاوت قیمتی که افراد مختلف میدن متفاوته.

بهتره با یک مثال قضیه رو شفاف کنیم:

ممکنه فردی به شما قیمت بده و بگه مثلاً اکریلیک متری 20,000 تومان کار میکنه و فردی دیگه به شما قیمت بده و بگه من متری 18,000 تومان کار میکنم. در نهایت اون فردی که بهتون قیمت 18,000 تومانی داده فاکتوری 2 میلیون و پانصد هزار تومانی بهتون بده و اون فردی که بهتون قیمت متری 20,000 تومانی داده، فاکتوری 2 میلیون تومانی بهتون بده!

قیمت نقاشی ساختمان 4 ممکنه تعجب کنین اما این اختلاف قیمت وجود داره. مثلا فردی که قیمت 18,000 تومانی بهتون داده بگه من هزینه جداگانه ای برای گچ بری سقف و رنگ آمیزی ابزار ها حساب کردم و پول رنگ آمیزی درب ها رو جداگانه میگیرم. اما فردی که قیمت 20,000 تومانی داده بگه من هزینه جداگانه ای بابت رنگ آمیزی گچ بری و ابزارها نمیگیرم.

اصلاً بذارین در مورد این مسأله یه سوال ازتون بپرسم. شما براتون مهمه که نقاش باهاتون متری ارزون تر حساب کنه یا براتون مهمه در نهایت که میخواین تسویه کنین پول کمتری به نقاش پرداخت کنین؟!

مسلماً همه ما میخواهیم تا در نهایت کار برامون ارزون تر دربیاد و پرداخت کمتری داشته باشیم. پس از نقاش ها بخواهید که در محل شما حاضر شده و طرح و رنگ های مدنظرتون رو بهشون بگین. نقاش ها منزل شما رو اندازه گیری می‌کنن و باید بهتون یک قیمت نهایی و ثابت بدهند. بر اساس این قیمت ثابت شما تصمیم گیری می‌کنین که کار خودتون رو به چه کسی بسپارید. اینجوری میتونین همون مبلغ توافق شده رو در قرارداد خودتون با نقاش ذکر کرده و هر دو طرف، قرارداد رو امضا کنین تا بعداً مشکلی براتون پیش نیاد.

در نهایت از شما ممنونیم که به این مطلب توجه کردید. امیدواریم مطلب مفیدی براتون باشه. میتونین نظرات و پیشنهادات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارین و کامنت های خودتون رو در قسمت کامنت های همین مطلب بفرستید.

کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود. هر سؤالی دارین کامنت کنید.

ضمنا اگر ساکن تهران هستید، حتما مطلب نقاشی ساختمان در تهران رو ببینید.

ما درخدمتیم! از اینجا درخواست بدین تا با شما تماس بگیریم

نظرات کاربران

نظرات کاربران
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مجید
مجید
04 آذر 1400 06:36

سلام یه راهنمایی ازتون داشتم ما خونمون رنگش مولتی بود و ده سال ازش گزشته بود تصمیم گرفتیم یه رنگ جدید مولتی بزنیم گچ کش جداگانه اومد و گچ کشی کرد و نقاش هم اومد و متری ۴۰ هزار تومن(اصفهان) بابت نقاشی رنگ مولتی کالر پلاستیک گرفت و رفت (هنوز یک میلیون تومان از پولش باقی مونده) ولی کارش خوب نبود الان بعد از یه هفته رنگها پوسته کرده و داره میریزه بیشتر جاهاشو اصلا سمباده و بتونه نزده که صاف و صیقلی لشه پر از موج و برآمدگیه حالا من چیکار کنم شکایت کنم یا بگم برایه گرفتن مابقی حسابت باید درستش کنی ممنون میشم راهنمایی کنین

قیمت رنگ
قیمت رنگ
13 بهمن 1398 23:53

مقاله بسیار جامع و عالی بود. سپاس از شما

علی
ادمین
علی
16 اسفند 1397 13:22

بنظرم منطقی بود صحبتتون… نباید متری قیمت گرفت

مشاوره رایگان بازسازی خانه و معرفی پیمانکار حرفه ای و منصف

مشاوره رایگان